Powered By Blogger

Erasing Meanness Word List

The words that I write on our class' whiteboard for Erasing Meanness Week are found in this Google Doc. Please feel free to add Elementary appropriate words of meanness, so we can erase them and replace them with kindness.

add to this doc: Erasing Meanness Word list

The Original post about our experience can be read here: Erasing Meanness

Thanks for reading.

3 comments:

 1. Odessa Uluslararası Humaniter Üniversitesinde bologna eğitim sistemi ile beraber İngilizce, Rusça ya da Ukraynaca dilleri ile beraber eğitim verilmektedir. Odessa Uluslararası Humaniter Üniversitesinde dahilinde yer alan bu eğitim sisteminde öğrencinin araştırmacı bir kişilik kazanması temel prensiplerden biri olarak benimsenmiştir. Bütün dünyanın ön görmekte olduğu eğitim sistemi olarak kendini sürekli olarak geliştirmekte olan Bologna eğitim sisteminin Odessa Uluslararası Humaniter Üniversitesinde dahilinde uzun yıllardan beri kullanılıyor olması bu alanda verilmiş olan mezunların yaptığı çalışmalar ile beraber Odessa Uluslararası Humaniter Üniversitesinin başarısını gözler önüne sergilemektedir.

  hukuk fakültesi uzaktan eğitim veren üniversiteler

  ReplyDelete
 2. Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes which will make the largest changes. Thanks a lot for sharing!

  Click here to chceck my blog :: 부산달리기

  ReplyDelete
 3. Looking for a good deal on bulk glitter? Explore a wide range of the best bulk glitter on GlitterMall to find one that suits you! Besides good quality brands, you’ll also find plenty of discounts when you shop for bulk glitter during big sales. Don’t forget one crucial step - filter for items that offer bonus perks like free shipping & free return to make the most of your online shopping experience!

  ReplyDelete